Deze planten gedijen het best naast elkaar
Op naar een goede verstandhouding met de buren in de tuin!
Als je je tuin gedurende een aantal jaren zorgvuldig observeert, zul je merken dat op de ene plek twee plantensoorten het heel goed met elkaar kunnen vinden en de hele zomer door dicht bij elkaar gedijen. Elders trekken de vorige buren zich duidelijk van elkaar terug en ontvluchten ze elkaar letterlijk totdat een deel volledig verdwijnt.
Planten die van elkaar houden & planten die het niet zo goed met elkaar kunnen vinden
Goudsbloemen en tijm zijn zo'n geval: ze houden niet van elkaar, meestal verliest de goudsbloem het onderspit of gaan beide planten dood. Dit geval is minder bekend, maar kan door iedereen worden gecontroleerd. Er moet echter worden opgemerkt dat tijm veel zon nodig heeft - op schaduwrijke plekken gaat hij zelfs zonder goudsbloemen dood. Het gaat echter goed samen met wilde aardbeien.
Rozen en lavendel gaan daarentegen bijna perfect samen (hoewel het zelden waar is dat bladluizen niet meer aan de rozen knabbelen als ze naast lavendel groeien). Helaas beseffen echter maar weinig tuiniers dat rozen en lavendel totaal verschillende bodems nodig hebben en dat de symbiose daarom op veel plaatsen niet eenvoudig is: rozen willen een luxe bodem (niet te nat, niet te droog, niet te rijk, niet te arm, niet te warm, niet te koud...), lavendel geeft de voorkeur aan veel steen waarop ze zich rondom warm kan uitspreiden... Behalve van rozen houdt lavendel ook van tomaten - die op hun beurt zeer terughoudend zijn om een bed te delen met andere nachtschadeplanten.
Melanzani, paprika's, chilipepers en aardappelen hebben dezelfde behoeften als tomaten en kunnen elkaar dus niet aanvullen - noch qua bodemgesteldheid. Ook niet op het gebied van plagen. Bijvoorbeeld, hoewel de Coloradokever normaal gesproken niet op tomaten vliegt, is het bekend dat hij tomaten teistert die er vlak naast groeien.
Dit betekent dat er enerzijds planten zijn die elkaar gewoon niet als buren verdragen en van elkaar wegvluchten. Aan de andere kant zijn planten met vergelijkbare behoeften geen ideale buren. Dit komt omdat ze elkaar zowel boven als onder de grond niet kunnen ondersteunen. Aardappelen houden bijvoorbeeld niet van pompoenen of zonnebloemen. Koolrabi en spinazie daarentegen kunnen het goed vinden met aardappelen. Waarom? - Ze geven verschillende stoffen uit hun metabolisme af aan de grond, waardoor een wisselwerking van geven en nemen ontstaat die bevorderlijk is voor een goede bloei. En: ze hebben verschillende rijptijden.
Er is nog een andere reden om planten samen in de tuin te zetten: De vriendschap van salie, tijm en pepermunt met koolplanten is welbekend en beproefd - omdat ze voorkomen dat de koolwitjesvlinder, een kleine witte vlinder, de kool verpest met zijn eitjes (en rupsen). Als je gesneden selderij aan de kool toevoegt, worden de vervelende aardvlooien ook afgeweerd.
Goede buren en slechte buren in één oogopslag:
| Plant | Goede buren | Slechte buren |
| Aardappelen | Karwij, koriander, spinazie, koolrabi, maïs, Oost-Indische kers | Pompoen, tomaten, zonnebloemen, selderij |
| Aardbeien | Knoflook, kool, prei, radijs, ui, sla, bonen, bieslook, spinazie | Aardappelen, kool |
| Kool | Gesneden selderij, salie, tijm en pepermunt, selderij, basilicum | Aardbeien, knoflook, ui |
| Koolrabi | Aardappel, pompoen, bonen, erwten, sla, tomaten, radijs, rode biet, selderij, spinazie, prei | Koolraap is compatibel met bijna alles |
| Pompoen | Koolraap, suikermaïs, erwten, bonen, radijs, radijs | Aardappelen, tomaten, paprika's, uien |
| Tomaten | Peterselie, lavendel, knoflook, kool, koolrabi, Oost-Indische kers, ui, spinazie, basilicum, bonen, wortelen, prei | Melanzani, paprika, chili, aardappel, erwten, venkel, rode biet, komkommer |
| Pepermunt | Wijn (helpt tegen meeldauw) | |
| Goudsbloemen | Aardappelen, kool (verhoogt de opbrengst, bevordert de gezondheid van de bodem) | Tijm |
| Rozen | Lavendel en vele andere bloeiende planten | |
| Salie | Tijm, rozemarijn | |
| Gesneden selderij | Kool | Aardappel, maïs |
| Spinazie | Tomaten, aardappelen, kool, koolrabi, radijs, Chinese kool, aardbeien | Rode biet, ui |
| Tijm | Wilde aardbeien, rozemarijn, salie | Basilicum (stunt) |
Hier vind je zaden van hoge kwaliteit voor je tuin:
Als laatste beoordeeld
-
4.9 (37)Sonnenerde Biologische Hennepgrond, 20 L
-10%- Op basis van Terra Preta
- Zonder turf, kokosvezel & perliet
- Bijmesten niet nodig
€ 21,68 € 24,09 (€ 1,08 / L)Bezorging uiterlijk op 01. december
-
5.0 (3)Arche Noah Biologische Koolraap Tarko (Kostar)
-10%- Niet veeleisend en hoge opbrengst
- Veelzijdig
- Lang houdbaar
€ 3,41 € 3,79Bezorging uiterlijk op 18. december
-
5.0 (1)Windhager Schapenwol Groeimat
-10%- Gemaakt van 100% schapenwol
- Gemaakt in Oostenrijk
- Slaat de warmte op
€ 10,43 € 11,59Bezorging uiterlijk op 01. december
-
€ 72,89 € 80,99Bezorging uiterlijk op 10. december
Uit ons magazine:
-
België: Gratis standaardverzending vanaf € 49,90
-
Gratis
retourneren -
Bezorging binnen 3 werkdagen.
Meer dan 11.750 producten